Biografia

Jacek Ajdinović, kompozytor i wiolonczelista; urodził się 1 marca 1985 roku, w Krakowie. Jego pierwszym nauczycielem gry na wiolonczeli był dziadek Stanisław Stefański, pierwsze kroki na fortepianie stawiał pod okiem matki. Od siódmego roku życia uczył się gry na wiolonczeli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. W 2004 ukończył ZPSM dyplomem II st. w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego. Od 2004 pracował pod kierunkiem prof. Barbary Marcinkowskiej oraz z prof. Ulfem Tischbirkiem, podczas kursów mistrzowskich. W latach 2001-2004 swoje umiejętności kompozytorskie doskonalił na stałych konsultacjach u prof. Marka Stachowskiego. Uczestniczył w Seminarium Kompozytorów i Teoretyków w Rycerce.

Dwukrotnie nagrodzony na Konkursie Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich: w 2004 za Dialogue pour violoncelle seul  oraz w 2006 za II Kwartet smyczkowy "Futurum". Poza tym tio na flet, wiolonczelę i ksylofon Saros I (2001) zdobyło III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "Crescendo" 2001 w Tarnowie, a w następnym roku na tym samym konkursie, również III miejsce zajęła Fantasmagoria na flet, klarnet, waltornię, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2002). Otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2005), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Promocji Twórczości.

Jego utwory były wykonywane m. in. na koncertach młodych kompozytorów, podczas Festiwali „Warszawska Jesień” (2004-2007) oraz na takich festiwalach jak: Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica, New Music New Faces 2006, 2007 w Krakowie oraz za granicą na Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Premiery Sezonu 2006, 2007 w Kijowie (Ukraina), w Mińsku na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Dialogi”, a także w Niemczech i Francji. Kompozycje zostały zarejestrowane na płytach Kroniki Dźwiękowej "Warszawskiej Jesieni" oraz przez Polskie Radio, Radio Białoruskie, Europejską Unię Nadawców EBU Euro Radio; utwory były wykonywane przez takie zespoły jak: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Kwartet Akademos, Kwartet Camerata, Kwartet i Trio Archi.

Współpracuje z francuskim wydawnictwem Editions Armiane (Versailles); w 2005 ukazał się drukiem Dialogue pour violoncelle seul. Jako wiolonczelista występował w kraju i za granicą m. in. prezentując własne kompozycje, muzykę współczesną (w tym polskie prawykonania) nagrywał również dla Telewizji Polskiej.  Improwizuje na fortepianie, występując solo jak i w zespole.

Oprócz kompozycji zajmuje go też działalność organizatorska. W latach 2003-2012 był członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich; 2004-2006 był sekretarzem ogólnopolskiego zarządu, 2006-2008 przewodniczącym, przyczyniając się do organizacji koncertów, na których wystawiono kilkadziesiąt utworów młodych kompozytorów polskich i z zagranicy. Odbyły się m.in. pierwsze zagraniczne koncerty Koła Młodych ZKP. W 2005 w Krakowie zainicjował wraz z Jerzym Stankiewiczem Międzynarodowy Festiwal Młodych Kompozytorów „New Music New Faces”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2006. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, a od 2007 prezesem zarządu Stowarzyszenia Artystów Polskich.